Myślenice - Zarabie, ul. Zdrojowa 1c

Parafia » Kalendarium

Kalendarium parafii pw św. Franciszka z Asyżu na Zarabiu


29.06.1991 r.
Poświęcenia ołtarza polowego i placu kościelnego przez ks. Edwarda Baniaka – proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach (usytuowanie ołtarza polowego to dawna lokalizacja podestu dla orkiestry przygrywającej na wieczorkach tanecznych w byłej restauracji Parkowa).

09.12.1991 r.
Przystąpienie do prac rozbiórkowych restauracji Parkowa i rozpoczęcie budowy kościoła.

30.04.1994 r.
Wmurowanie kamienia przywiezionego z Bazyliki św. Franciszka z Asyżu.

12.05.1994 r.
Uroczyste poświęcenie kościoła i pierwsza Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Kazimierza Nycza.

25.06.1995 r.
Odprawienie pierwszej Mszy św. pod przewodnictwem pierwszego proboszcza ks. Józefa Orawczaka.

27.06.1995 r.
Dekret erygowania Ośrodka Duszpasterskiego w Myślenicach – Zarabiu – Chełmie pw. św. Franciszka z Asyżu wydany przez Księdza Kardynała Franciszka Macharskiego Metropolitę Krakowskiego.

4.10.1998 r.
Poświęcenie ołtarza i tabernakulum przez Księdza Kardynała Franciszka Macharskiego (usytuowanie ołtarza to dawne miejsce serwowania alkoholu w restauracji Parkowa).

23.11.1999 r.
Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

01.10.2000 r.
Poświęcenie nowo wybudowanego domu parafialnego przez ks. bp. Albina Małysiaka.

18.08.2002 r.
Poświęcenie dzwonów podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach przez Ojca św. Jana Pawła II.

24.11.2002 r.
Pierwsze bicie dzwonów w święto Chrystusa Króla – dzwony dedykowane Bożemu Miłosierdziu – waga 800 kg, Matce Bożej Nieustającej Pomocy – waga 500 kg i św. Franciszkowi – waga 350 kg.

07.11.2005 r.
Uroczystość konsekracji kościoła prze Metropolitę Krakowskiego Księdza Arcybiskupa Stanisława Dziwisza.

26.05.2006 r.
Podarowanie przez Nadleśnictwo Myślenice sadzonki sosny piskiej wychorowanej z nasion pobłogosławionych przez Ojca św. Benedykta XVI podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie

21 – 22 X 2007 r.
Naszą parafię wizytował Ks. Józef Guzdek – biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej. Program wizytacji obejmował m.in.: Msze święte w kościołach na Zarabiu i Chełmie połączone z błogosławieństwem małżeństw, spotkania z Radą Duszpasterską a także lektorami, ministrantami, scholą i katechetami, odwiedziny chorych oraz wizyty w Przedszkolu, szkołach podstawowych na Chełmie i Zarabiu, gimnazjum i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych.. Zwieńczeniem wizytacji było udzielenie Sakramentu Bierzmowania młodzieży z naszej parafii.

02.11.2011 r.
Ceremonia przekazania przez Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza relikwii bł. Jana Pawła II (słowa Jana Pawła II do ks. Proboszcza: „Znam te miejsca. Proszę im powiedzieć (mieszkańcom Zarabia), że są dobrzy… ale to nie znaczy, że nie mogą być lepsi.”).

08.07.2012 r.
Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego z relikwiami św. Faustyny i bł. Jana Pawła II pod przewodnictwem bp. Jana Zająca.

8 – 9 VI 2014 r.
W naszej Parafii odbywała się  Wizytacja Duszpasterska, którą przeprowadził ks. bp Jan Zając. Podczas wizytacji Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania naszej młodzieży.
Wizytacja przebiegała w upalne czerwcowe dni i była pełna głębokiej modlitwy o potrzebne łaski dla naszej Parafii. Ksiądz Biskup spotkał się z grupami działającymi przy naszej Parafii (Domowym Kościołem, Różami Różańcowymi, Grupą Modlitewną prowadzącą różaniec przed Mszami za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, Radą Duszpasterską, Katechetami, lektorami, ministrantami i scholą). Odwiedził szkoły działające na terenie Parafii, nawiedził chorych i rodzinę wielodzietną. Spotkania te były pełne życzliwości i ciepłej atmosfery.
Na zakończenie Wizytacji ksiądz Biskup udzielił całej Parafii pasterskiego błogosławieństwa.

26-31.07.2016 r.
Światowe Dni Młodzieży i aktywne włączenie się w ich organizację przez parafię św. Franciszka z Asyżu.

2.08.2016 r.
Otrzymanie przez parafię ornatu, w którym papież Franciszek odprawiał Mszę św. w Brzegach pod Krakowem podczas ŚDM. Dar przekazany przez księdza dr. Wojciecha Olszowskiego ekonoma Diecezji Krakowskiej za zgodą Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza.

18.09.2022 r.
Poświęcenie przez ks. proboszcza Józefa Orawczaka dzwonnicy i dzwonu przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na Chełmie. Dzwon o wadze 500 kg dedykowany jest Jezusowi Dobremu Pasterzowi.

13.11.2022 r.
Z Wizytacją Kanoniczną przebywał w naszej parafii ks. bp Robert Chrząszcz. W trakcie wizytacji oprawił Mszę św., głosił Słowo Boże, błogosłwił małżeństwa, rodziny i osoby samotne, a także spotkał się z Radą Duszpasterską, katechetami, lektorami i ministrantami oraz Rózami Różańcowymi.


Strona główna | Ogłoszenia | Kalendarz | Nabożeństwa | Galeria | Kontakt